Co pomůže vnitřnímu seberozvoji? Zpomalení, vědomé vnímání přítomnosti i volný průchod pocitů

Je stále běžnější hrát si na někoho jiného, nosit masku, ignorovat nebo potlačovat své pocity… Být sám k sobě upřímný je ale základem autentického, šťastného a vyrovnaného života.

ZÁKLADNÍM PŘEDPOKLADEM SEBEROZVOJE a pevnějšího pouta se sebou samým je upřímnost k sobě. Když si nepřiznáváte, jak se cítíte a proč, nebudete moci se svými emocemi pracovat. Prvním krokem je tedy začít si uvědomovat emoce, nechat je promlouvat a neumlčovat je a vědět, ve kterých situacích k vám vaše emoce promlouvají.

Respect what you feel – to je nový slogan Pietro Filipi, který vám dává návod, jak se stavět nejen k módě, ale i vlastnímu životu. Jak najít zpět cestu k sobě? Cílem je uvědomovat si vlastní pocity, zastavit se, udělat si čas a prostor k naslouchání sobě samému. Následující tipy vám pomohou více si uvědomit vlastní vnitřní prožívání i emoce, které si běžně neuvědomujete.

Dejte to na papír

Prožívání emocí a uvědomování si sebe samého se dá natrénovat. Vyhraďte si čas, kdy budete pracovat se svými emocemi. Nastavte si třeba připomenutí na hodinkách a každou hodinu se zastavte, pojmenujte své pocity a zapište si je.

Naučíte se tak rozpoznávat, jak se cítíte, rozlišovat svoje emoce a získáte možnost se na ně podívat zvenku. Tento deník cesty k sobě samému pište pravidelně, třeba každé ráno nebo ještě lépe v podvečer, kdy můžete zpětně zpracovat emoce, které přes den zažíváte. 

Zpomalte

Pokud chcete své niterné pocity pojmenovat, dovolte si otevřít jim svou mysl. Klíčem k tomu je zpomalit a pozorovat se. „Udělejte si na sebe čas a nebojte se prázdna. Sedněte si třeba někam, kde budete deset patnáct minut bez vyrušení, a pozorujte emoce, jak pronikají do vašeho vědomí,“ radí lektor systemických konstelací Jan Bílý.

„Dotek hřejivého svetru na kůži, jemné pohlazení hedvábné košile… když se oblékáte podle svých emocí, všímejte si i toho, jaké pocity ve vás oblečení vyvolává.“

„Uvědomovat si emoce tímto způsobem může být na začátku hodně nepříjemné, neboť logicky se budou hlásit ty nejvíce potlačené, tedy především negativní emoce.“ I v tomto případě platí rada – nic s nimi nedělat. „Dovolit si je cítit, a ne je přehlušit třeba pohybem, sportem, mluvením.“

Následující rada vám může připomenout pokyny, jak meditovat: neodmítat žádný stav mysli, jen pozorovat své tělo a své myšlenky. Jak na to, aby vaše emoce volně plynuly, má Jan Bílý jako pomůcku krásnou metaforu: „Představte si, že sedíte na břehu řeky, ve které se zrovna valí vaše emoce (nemusí to být jediná emoce, může to být docela pestrý emoční koktejl). Tu řeku bychom neměli zastavovat, přehradit, nebo dokonce zalhávat. Také není vždy dobré se jí nechat strhnout. Prostě část mého já zůstává na břehu a pozoruje, co všechno v tom proudu plave. Ani to neodmítám, ani se v tom neutápím.“

Zrychlete

Chůze, běh, plavání, turistika… všechny sporty, při nichž rozproudíte krev a po kterých vás zaplaví endorfiny. Přesně jako při známé „euforii běžce“. Endorfiny spolu s fyzickým vyčerpáním způsobí, že se vaše mysl zcela vyprázdní. Toto je doba, kdy vás mohou napadat řešení vašich problémů nebo k vám budou promlouvat potlačené pocity.

Buďte přítomni

Nemáte čas každý den půl hodiny meditovat? Zkuste k meditaci využít čas, který věnujete nezbytným činnostem, jako je třeba čištění zubů. Soustřeďte se na všechny smyslové vjemy, chuť pasty, dotek bosých nohou na dlaždičkách, odraz světla v zrcadle… Když tři minuty budete vědomě sám sebou, naučíte se žít v přítomnosti i v dalších oblastech života. A prožívání současného okamžiku vám umožňuje vnímat vaše pocity.

Vědomé propojení se sebou samým vám může zprostředkovat množství běžných, každodenních věcí – například i oblečení. Dotek hřejivého svetru na kůži, jemné pohlazení hedvábné košile… když se oblékáte podle svých emocí, všímejte si i toho, jaké pocity ve vás oblečení vyvolává. 

Prožívejte naplno

Kolikrát jste zamáčkli slzu a snažili se neplakat u romantického filmu nebo u dojemné scény? Nechte na sebe působit umělecká díla – hudbu, film, literaturu. Zkrátka využijte každou situaci k pozorování všech podnětů, otevřete se reakcím na ně a pocitům, které ve vás vyvolají, a nechte se jimi unést. Jen tak se vám podaří odemknout i emoce, které běžně neprožíváte, lépe se seznámíte se svými reakcemi na ně a pochopíte, kdo vlastně jste.

Základním předpokladem seberozvoje a pevnějšího pouta se sebou samým je upřímnost k sobě. Když si nepřiznáváte, jak se cítíte a proč, nebudete moci se svými emocemi pracovat. Prvním krokem je tedy začít si uvědomovat emoce, nechat je promlouvat a neumlčovat je a vědět, ve kterých situacích k vám vaše emoce promlouvají.

29. 10. 2020
Autor: Dita Eckharthová
Foto: cottonbro
Zdroj: www.conniechapman.com