Příběh udržitelného kabátu začíná u designéra

Investovat do kabátu se vám vyplatí na několik sezón. Přečtěte si, jak vybrat nadčasový kousek a jak se o něj starat.

V SOUČASNÉ DOBĚ, kdy je největším trendem udržitelnost, nehrají sezónní trendy tak důležitou roli. Pietro Filipi se snaží, aby oděvy sloužily dlouhodobě a byly nadčasové napříč celou kolekcí. Produktová manažerka Tereza Mašlaňová přiblížila, jak vzniká kabát, který není určený jen na jednu sezónu.

Kabát je must have

Kabáty tvoří základ podzimních a zimních kolekcí většiny módních značek. V nové dámské kolekci přináší Pietro Filipi 21 nových kabátů. Každý z nich je výsledkem precizního procesu, který zahrnuje několik kroků.

Kabát na zavazování s délkou do půli lýtek je ležérnější variantou, která díky světlé barvě nabízí mnoho kombinací nošení. Uvolněný střih můžete dotvarovat páskem podle potřeby. Díky podílu alpacké vlny příjemně hřeje.
Jednořadový štíhlý kabát v délce ke kolenům sluší každému typu postavy. Najdete ho v krásné hřejivé medové barvě. Kabát je z vlněného materiálu, je tedy skvělým kouskem do zimního šatníku pro každou příležitost.

Dvouřadový vlněný kabát štíhlé siluety, v délce do půli lýtek a s výraznou klopou najdete v kolekci v nadčasové khaki barvě. Můžete ho nosit na volnočasové aktivity i do práce. Důležité jsou detaily – zaujme i kontrastní podšívka.

Nejprve designér navrhne siluetu a délku, následně vybere materiál, podšívku a knoflíky. Tyto informace přenese do kresby.

„Designér vymyslí, jakou bude mít kabát siluetu, délku, vybere materiál, podšívku, knoflíky. Tyto informace přenese do kresby a předá do oddělení technologie a konstrukce, kde podle nákresu vytvoří střih a zpracují technickou dokumentaci. Poté vzniká prototyp a my poprvé vidíme kabát fyzicky. Zde je prostor na úpravy. Až poté se posílá kabát na vzorování do výroby,“ vysvětluje produktová manažerka Tereza Mašlaňová.

Výrobny kabátů Pietro Filipi se z 90 % nacházejí v Česku a na Slovensku. Pouze kabáty tzv. double face, vyráběné speciální technologií, kterou u nás ani na Slovensku nenajdete, a péřové kabáty se vyrábějí v Číně. Líc i rub vlněného materiálu kabátu double face má stejný vzhled, do rubu se nevkládá podšívka jako u běžných materiálů, což propůjčuje kabátu lehkost.

Sezónní trendy nehrají důležitou roli

V současné době, kdy je největším trendem udržitelnost, nehrají podle Terezy Mašlaňové sezónní trendy příliš důležitou roli: „Snažíme se, aby oděvy sloužily dlouhodobě a byly nadčasové napříč celou kolekcí. Rozhodně ale tyto kousky nemusí být nudné. V Pietro Filipi víme, že investice do kabátu by měla být na více než jednu sezónu. U každého kabátu záleží na stylingu. Věřím, že většinu z nich lze stylovat jak do uvolněnějšího stylu, tak i do business looku.“

„Snažíme se, aby oděvy sloužily dlouhodobě a byly nadčasové napříč celou kolekcí. Věříme, že investovat do kvalitního kabátu se vyplatí, protože vám pak vydrží několik sezón.“

Tereza Mašlaňová

Každou sezónu se společnost zaměřuje na dostatečný výběr oblíbených, ale i nových siluet, materiálů a barev. „Z klasických střihů můžeme nabídnout jednořadové i dvouřadové fazony štíhlé siluety, oblíbené jsou i tzv. županové střihy volně přepásaných kabátů.  Z nových siluet v kolekci najdete volný střih ve tvaru „vajíčka“, který sluší spíše štíhlým postavám, nebo vás může zaujmout kabátek ve stylu jezdecké uniformy.“

Jak vybrat kabát, který vydrží

Důležitá je kvalita a materiálové složení. Kabát, zejména ten do zimních měsíců, má především zahřát. Je tedy nezbytné, aby šlo o materiál s velkým podílem vlny. Příjemný, měkký a hřejivý pocit evokují právě materiály, které jsou ze 100% vlny nebo s velkým podílem vlny.

Pietro Filipi dbá na kvalitu materiálů, ze kterých kabáty zhotovuje. Není proto výjimkou, že v kolekci najdete kabáty s podílem kašmíru, alpacké vlny nebo velbloudí srsti. Chcete-li mít kabát podle trendů na několik sezón dopředu, rozhodněte se spíš pro neutrální barvy – černou, camel nebo šedou.

„Můj favorit z nové kolekce je šedohnědý vlněný double face kabát – je bez podšívky a švy jsou zpracovány ručně. Je vhodný do podzimního období a pokud jej navrstvím s vlněným svetrem, tak i do chladnějších zimních měsíců. Navíc ho můžu kombinovat s džínami i šaty. Tento konkrétní kabát nabízíme v kvalitním materiálovém složení 85 % vlny a 15 % velbloudí vlny, díky které má materiál delší vlas. Kabát se zapíná na skryté patenty a lze jej stáhnout opaskem či nechat volný.“

„Můj favorit z nové kolekce je šedohnědý vlněný double face kabát – je bez podšívky a švy jsou zpracovány ručně.“

Šedohnědý vlněný double face kabát je bez podšívky
Kabát lze stáhnout opaskem či nechat volný.
Švy kabátu jsou zpracovány ručně.
Díky složení 85 % vlny a 15 % velbloudí vlny má materiál kabátu delší vlas.

Péče je základ

Pokud chceme, aby kabát vypadal stále dobře i po několika sezónách, musíme se o něj dobře starat. „Důležité je řídit se ošetřovacími symboly a kabát zejména vhodně uschovat na období, kdy jej nenosíme. Už jenom pověšení na nevhodné ramínko na půl roku, kdy je kabát ve skříni, může produkt znehodnotit,“ radí produktová manažerka.

Péče o vlněné kabáty

Vlněné materiály nevyžadují příliš častou údržbu, obsahují přirozenou ochranu proti nečistotám, a tak je často stačí vyvětrat na čerstvém vzduchu.

  • Pro zachování nejlepší kondice vlněných kousků doporučujeme jednou za sezónu využít profesionální čistírny.
  • Používejte správná ramínka. Na těžší oděvy, jako je kabát, používejte široká ramínka.
  • Žmolky jsou přirozenou součástí vlněných vláken. Snadno je odstraníte speciálním hřebenem nebo pomocí elektronického odstraňovače žmolků.

29. 10. 2020
Autor: Simona Lichá
Foto: archiv Pietro Filipi, Peter Simoník (ALLT STUDIO)
Skice: archiv Pietro Filipi