Vánoce, zastavení se v čase a Bára Jánová

Na chvíli jsme zastavili Báru Jánovou, která je (jak se zdá) jinak stále v pohybu. Bára je česká herečka, ale navíc i dramaturgyně a produkční. Je to žena s výrazným hlasem a nakažlivým úsměvem. Ve své kariéře se věnuje se divadlu, televizním seriálům, filmům a reklamě. Volný čas tráví s přáteli, odpočívá na lekcích jógy.  Má ráda pomalou módu a pohodlí. A právě zpomalení a zastavení se je společným tématem Pietro Filipi, Báry Jánové a letošních Vánoc.

1. Vánoce jako emoce. Jaká se ta první, která vás napadne?

Když se řeknou Vánoce, mně se vybaví teplo. Pocit míru, klidu a zastavení se v čase.

2. Co pro vás Vánoce znamenají?

Vánoce jsme měla vždycky moc ráda. Je pro mě stále důležitý ten pocit, který se k nim váže. Ten čas je totiž úplně jiný než v průběhu roku. Provází ho pocit očekávání, radosti a pohody. Takový hygge pocit.

3. Právě začal advent. Jak ho trávíte?

Často se mi stane, že zjistím, že je advent a já si ani nestihla všimnout. Doma si vánoční výzdobu nedělám, protože to skoro nikdy nestihnu. Ten pravý vánoční čas pro mě přichází až těsně před Štědrým dnem, kdy přijedu za rodinou a tam už je vše nazdobené a nachystané.

„Miluju, že si můžu vybrat, jestli vyjdu za dámu, nebo punkáče. To vše mi umožňuje Pietro Filipi.“

4. Pečete cukroví? Mlsáte ráda?

Nepeču a sladké moc nejím. Pak se to o Vánocích vždycky zvrhne. Nejprve cukroví nikdo nejí, a pak se to zvrhne a nejde s tím přestat. (smích)

5. Kdy nakupujete vánoční dárky? S předstihem, nebo na poslední chvíli?

Jak kdy, jak co. Snažím se postupně, když mě něco napadne. Ale občas se stane, že běžím do obchodu ještě 23. prosince.

6. Kdy přichází čas na zdobení stromečku?

Je to rituál, který miluji. S tátou zdobíme stromeček vždy na Štědrý den ráno. Jako dítě mě to trochu štvalo, těšila jsem se na stromeček a chtěla ho mít co nejdřív. Teď to ale mám moc ráda. A u nás zůstává až do 6. ledna.

7. Co kupujete rodině a přátelům? Jaké jsou vaše tipy na vánoční dárky?

To je problém každého z nás. Já se řídím intuicí, myslím na své blízké a přemýšlím, co by jim udělalo radost. Kupuji drobnosti, pozornosti. Ráda dostávám knížky, a tak je i ráda daruji. A největší radost mám z toho, že jsem svým nápadem udělala radost druhému.

8. Rituály a tradice k Vánocům neodmyslitelně patří. Dodržujete některé?

My docela dost. Takové ty staré pověry od babičky. Jíme zelí, abychom byli zdraví. Na vánoční tabuli nechybí čočka a hrášek pro bohatství a prosperitu. Zvonečkem voláme děti ke stromečku. Mám to ráda, vyjadřuje to pro mě stálost a symbol Vánoc.

9. Váš oblíbený kousek v šatníku?

Já miluji svetry!  To pohodlí, vrstvení kreativitu, jaro a podzim.

10. Co si oblékáte pod stromeček?

Vždycky vybírám slavnostní oblečení a těším se na to, že se můžu hezky obléct. I celá naše rodina se vždycky hodí do gala. (úsměv)

„Čas Vánoc provází pocit očekávání, radosti a pohody. Takový hygge pocit.“

7. 12. 2020

Autor: Marie Ševčíková

Modelka: Bára Jánová

Foto: 2media.cz